İslam alimi profili Şeyh Ahmed Kaka Mahmood (Tanrı ruhunu korusun)
 
Merhametli Allah adına Allah'a şükret, Allah'ın elçisi üzerine dua ve barış olsun
 
- 1950 yılında Halabja'da Khurmal Sub mahallesi yakınlarındaki Yallanpey köyünde doğdu. Asıl adı şudur (Ahmed Kaka Mahmood Ali Khidir).
- Sadece altı ila yedi yaşlarındayken, köyünde bir öğretim Camii'ne (Hujra) gönderildi ve ona Arap Alfabesini, Kuran'ın okunmasını, Kuran'ın ezberini öğreten ilk öğretmeni Mullah Sayid Hüseyin ile tanıştı. İslami öğretiler. Daha sonra aynı dini öğretmen tarafından tanınmış dini ve bazı ders kitapları (Ahmedi, Sa'adi Gulistan, Jurjani'nin Hawamil'i ve Burkawi) öğretildi.

- Bundan sonra, daha fazla İslami dini çalışmalarını ve Şeriat'ı takip etmek için hem Irak hem de İran Kürdistanı'ndaki çeşitli köylere, kasabalara ve şehirlere gitti ve Kürdistan'ın her iki bölgesinde de birçok ünlü ve önde gelen İslam din alimi tarafından öğretildi ve denetlendi: Hanaydin Köyü'ndeki Molla Mustafa, Tapi Safa Köyü'ndeki Mullah Sayid Najmadeen Taha, Mulla Baqir Ballak ve Ballak Köyü'ndeki Sayid Mas'ood, 1966'da Büyük Khurmal Camii'ndeki Mullah Muhammed Baha'adeen, Şeyh Nuradeen Müftüsü 1976'da Halabja yakınlarındaki Nawe Köyü'ndeki Darulsalam Camii'nde, Halabja'daki Ulu Camii'nde (Jamih El-Kabir) Şeyh Khalid Müftüsü, Halabja'daki Darul-İhsan Camii'nde Mullah Muhammed Hababayle ve son din alimi Mullah Othman Abdülaziz'di. Halabja'daki Paşa Camii'nde.

- Ahmed Kaka Mahmood, 24 Ocak 1967'de Hallah Ali Abdülaziz (Allah'ın ruhu) tarafından yönetilen ve başarılı bir şekilde mezun olan Paşa Camii'nde Mullah Othman'ın denetiminde kaldı.

- 1971'de Şeyh Othman Abdülaziz'in denetiminde Şeriat'ta derece sertifikası aldı.

- Özetlemek gerekirse, Ekselansları şeyh Ahmed Kaka Mahmood 18 yıl çalışmıştır ve bu uzun zamanını İslami dini öğretiler ve şeriat hakkında bilgi edinmek için ayırmıştır.

- 1972'de evlendi ve 9 çocuğu var; isimleri Faruq, İrfan, Sumayiya, Nusayba, Huda, Suhayib, Muhammed, Kocher ve Hadiya.

- 1977'nin başında, Şeyh Ahmed Kaka Mahmood yazmaya ve çeviriye başladı ve Arapça'dan Kürtçe'ye ilk çevirisini, “Bilgi açısından Tanrı” başlıklı Tanrı'nın varlığında yaptı ve yayınladı. Daha sonra kariyer olarak yazmaya devam etti ve ölümünden sonra 28 senaryo bıraktı; bazı yazıları aşağıdaki kitaplar:
(Alimlerin sözleri ve Allah'a inanç, İslam'da özgürlük, İslam'da eğitim, İslam'da ibadet, İslam'da cihad, İslam'da saygı görmenin önemi, İslam'da barış, İslam'da siyaset, bir grup İslam entelektüelleri, İslam’daki hapishaneler, İslam’daki tiranların ahirleri, Yahudileri, Sosyalizmi veya İslam’ı şu anki sorunların çözümü mi ?!, Parlamentodaki ve bakanlıktaki İslamcılar, Hadisler Işığında Şarkılar ve Müzik, Tanrı aşkına, Kur'an ve Hadislerde tanımlandığı gibi Müslümanların kişiliği, ebedi soruları… Nereden?!, Nereye ?! ve Neden ?!, İlk İslam alimlerinin anlayışı ışığında İslam doktrini, Kadınların ve kadınların işlerinde İslam ve sosyal problemler ve İslam'da çözümleri.)
- Yaşamının son noktası, Kuran'ın Kürtçe yorumunu (taferi) Kürtçe olarak düzgün ve kısaca yazmaktı. Kur'an'ın yorumuna 1992'de başladı ve 2005'te bitirdi ve şimdiye kadar beş kez yeniden basıldı.

- Ramazan ayının 17'sinde, 1407H. Geceleri, 17-18 Mayıs 1987 tarihlerinde, İran’a göçmen grubuyla birlikte, İslami Hareket’in kurucusu Şeyh Othman Abdülaziz’in başında bulunan Halabja, Sirwan, Hawraman ve Sharazoor’dan bir grup İslam alimi ile birlikte İran’a göç etti. Dahası, 14 Haziran 1987 ile çakışan Şerif 17, 1407 H., Kürdistan / Irak'taki İslami Hareketin kuruluşunu ilan ettiler. şeyh Ahmed Kaka Mahmood bu hareketin kurucu üyelerinden biriydi ve başlangıçta partinin danışma konseyinin bir üyesiydi ve ardından ölümüne kadar hareketin politbüro üyesi oldu.

- 25 Ocak 2007'ye denk gelen Muharrem 1429 H. Şafak vaktinde, Halabja'da öldü ve eşsiz bir cenazede, Halabja'daki Gullan Mezarlığı'na gömüldü.

- Şeyh Ahmed, ölümünden sonra şimdi Kürdistan Bölgesi'ndeki en büyük ve en seçkin projeler olarak kabul edilen sosyal medyada yazılı formlarda ve sosyal medyada birçok vaaz projesi bıraktı. Ayrıca, adında 2.500.000 beğeni ve takipçisi olan popüler bir Facebook sayfası var ve ayrıca kendi resmi web sitesine (www.ahmadkaka.org) ve İslami bir vaaz veren web sitesine de (www.dangiislam.org).

[email protected]